Jodła czy świerk?

Jodła czy świerk? - debata szkolna

Które drzewko wybrać jako „choinkę” na Boże Narodzenie? Lepsza będzie jodła, czy jednak tradycyjnie zdecydować się na świerk? Uczniowie klasy szóstej przeprowadzili na ten temat debatę. Oto argumenty, które wystąpiły w ich dyskusji:

Świerk

Świerk pospolity wydziela piękny, żywiczny zapach i tworzy prawdziwe świąteczną atmosferę. Nawet kiedy nie dotykamy jego gałązek, zapach jest bardzo wyczuwalny.

Igły świerka pospolitego są krótkie (1-2 cm), ciemnozielone, sztywne i kłujące.

Opadają dosyć szybko ( w czasie od tygodnia do trzech), więc choinkę świerkową najlepiej kupować tuż przed Świętami.

Dostępne w sprzedaży  świerki uprawiane są  głównie w Polsce.

Świerki są tańsze niż jodły.

Jodła

Igły mają dwa białe paski od spodu, są elastyczne, miękkie i nie kłują – sprawdzą się w domach z małymi dziećmi.

Jodła nie wydziela zapachu, dlatego jest bardziej polecana dla alergików niż intensywnie pachnące świerki.

Drzewka te są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek. Igły jodeł zasychają i nie opadają, w związku z tym jodłowa „choinka” może stanowić ozdobę przez wiele tygodni (nawet do dwóch miesięcy).

Cięte drzewka na bożonarodzeniowe choinki sprowadza się głównie z Danii.

W porównaniu ze świerkami jodła kaukaska to roślina dość droga.

Zdania uczestników były podzielone.  Liczymy, że zgromadzone argumenty pomogą Wam dokonać trafnego wyboru.